Táto aktivita nie je len pre maniakov do maratónov, či zarytých športovcov. Beh je skvelý, ako na chudnutie, tak aj na precvičenie celého tela, čo prispieva k lepšiemu tráveniu a iným benefitom prospešným k zdraviu.

Ak ste začiatočník a pýtate sa, čo treba robiť správne, aby ste neskončili z natiahnutým svalom, či vykĺbeným členkom, tak ste na správnom mieste. Najdôležitejšie rady, ktoré môžete dostať sú tieto:

běžící žena.jpg

 • Urobte si plán a stanovte cieľ
  Pred samotnou aktivitou je dôležité ujasniť si, čo chcem dosiahnuť. Cieľ motivuje a naše postupné približovanie sa mu je, ako „med lízať“. Plán pomôže k pravidelnosti a tá je dôležitou ingredienciou. Najlepšie je vybehnúť si aspoň tri krát do týždňa na polhodinu. Ale nezabúdajte, že zvyšné dni nie sú prázdniny, nejaká ľahká atletika, joga alebo fitnescentrum každému prospeje.
 • Správne dýchanie
  Dych je dôležitý a nemali by sme si ho nechať vyraziť pri prvom vykročení. Ak dýchame rýchlo a plytko uberá nám to z energie ešte viac. Najlepšie je dýchať cez nos a hlboko. Dych nám pomôže, keď už nevládzeme a máme pocit, že musíme zastať. Vtedy je dobré sa naň sústrediť a náš mozog trošku oklamať a tým vydržíme dlhšie.
 • Držanie tela
  Častou chybou, ktorú robia začiatočníci je ich postoj tela pri aktivite. Vypučený zadok a predklonená hlava neveští nič dobré a vy sa unavíte rýchlejšie, než, akoby ste vydržali pri vzpriamenej polohe a uvoľnenými ramenami. Treba spomenúť, že hlavu je dobré mať rovno a hľadieť pred seba. NIE POD NOHY! To je veľa krát príliš monotónne a mi si neužijeme krásu prírody, ktorá je okolo.
 • Pravý uhol v rukách a došľapovanie
  Vaše ruky by mali byť v pravom uhle a paste uvoľnené, aby vás nerozbolela chrbtica. Pri pomalšom behu dostupujeme prirodzene na päty. Pri šprinte zas na špičky. Postupne sa Vám však nohy začnú, akoby sami doliehať na stred, čo dokazuje, že nebežíte prvý krát.
 • Preťahovanie
  Či už pred behom, alebo priamo po ňom, je potrebné si ponaťahovať svalstvo. Svaly budú pružnejšie a lepšie zvládnu aj náročný terén. Taktiež predídete zraneniam, ktoré by vyplývalo zo stuhnutých svalov.kondiční běh.jpg

Na záver treba dodať, že nepotrebujete trénera, ak ním budete pre seba Vy sami. Pri dodržaní týchto rád sa aj z Vás môže stať člen maratónu a hlavne sa vám vaše telo za všetko raz odvďačí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup