Vymeniť starý matrac za nový môže byť niekedy zložitejšie ako sa môže zdať na prvý pohľad. Problémy spôsobuje najmä veľmi široká ponuka matracov, v ktorej je naozaj množstvo matracov vysokej kvality. Rovnako je to u predajcov značkových matracov, kde majú svoju kvalitu aj tie najlacnejšie matrace. Preto je dôležité poznať vlastnosti matracov aspoň z hľadiska ich materiálového zloženia. Podľa materiálu delíme matrace na dva najpredávanejšie typy. Sú to matrace pružinové a matrace penové. Jednou z podskupiny penových matracov sú matrace s pamäťovou penou. Tie sú medzi ľuďmi známe ako pamäťové matrace, no len málokto vie, aké sú ich výhody a nevýhody.

pamäťová pena

Pamäťová pena bola známa už v minulom storočí, no bola málo používanou pri výrobe matracov najmä kvôli vysokej cene. Tak ako mnoho vynálezov ľudstva, aj tento materiál súvisí c vesmírnym výskumom agentúry NASA. Pamäťová pena tak vznikla ako požiadavka pre kozmonautov, pre ktorých bolo nutné vyrobiť univerzálne sedačky na mieru. A práve pamäťová pena dokonale plnila tieto požiadavky. Odvtedy už uplynulo veľa času, a pamäťová pena našla svoje využitie aj v bežnom živote. Je to materiál, ktorý je známy tým, že ľahko mení svoj tvar, no po zániku tlaku sa vracia do pôvodného tvaru. Pôsobí to tak, ako by mal tento materiál vlastnú pamäť. No samozrejme, že táto vlastnosť nemohla ujsť konštruktérom moderných matracov.

prebudenie

Medzi hlavné výhody pamäťovej peny patrí, že je veľmi príjemná na dotyk. Ležanie na nej je veľmi špecifické a príjemné. Ocenia ju hlavne manželia spiaci na manželských posteliach, kde sa jeden z manželov celú noc prehadzuje a ruší toho druhého. Na pamäťovom matraci bude jeho pohyb takmer nehlučný. Ale najviac sú cenené ortopedické a tým pádom aj zdravotné vlastnosti týchto matracov. Pamäťová pena sa dokonale dokáže prispôsobiť krivkám ľudského tela. Nevýhodou týchto matracov je nepríjemný počiatočný zápach, vysoká hmotnosť a nepríjemná kumulácia tepla počas spánku v letných mesiacoch.