Matrace sa dnes vyskytujú bežne v každej domácnosti a to v rôznych prevedeniach, veľkostiach, z rôznych materiálov a so špecifickými vlastnosťami. Ak si telo v noci poriadne neoddýchne, nie je schopné naplno fungovať cez deň. Kvalitný matrac zaistí človeku zdravý spánok bez bolesti.
Matrace prešli naozaj dlhým vývojom. V časoch našich predkov sa používala miesto matraca kožušina z ulovenej zveri,  alebo suchá tráva a lístie. Najväčší problém však bol chlad, ktorý prichádzal od zeme. S odstupom času sa preto ľudia snažili spať vyššieOvce a tak podložku zdvihli vyššie, čím zamedzili priamemu kontaktu podložky so zemou. Spanie vďaka tomu bolo o niečo pohodlnejšie a príjemnejšie. Ďalší pokrok prišiel, keď sa lôžko začalo vyplňovať senom. To sa však ľahko lámalo, preležalo a navyše veľa prášilo. Postupom času ho preto nahradila slama, ktorá vydržala dlhšie, mala lepšie tepelné vlastnosti a menšiu lámavosť.  Dlhú dobu bola slama nevyhnutnou súčasťou dobových matracov. Na niektorých statkoch a farmách môžu pretrvávať dodnes. Ak Vás zaujíma, na čom spala napr. šľachta, nerobte si ilúzie, že by mali matrac súčasnej kvality. Ako výplň používali napr ovčiu vlnu, bavlnu, či perie. Súčasné matrace sa od vyššie spomínaných výrazne  odlišujú.  Sú konštruované na základe mnohoročných skúseností  a najnovších technológií. Bližšie informácie o materiáloch na výrobu matracov sa dočítate v našom článku „Použité materiály“. Hlavnou úlohou matracov je  poskytnúť  pevnú oporu chrbtice a vytvoriť vhodné podmienky pre odpočinok,  alebo spánok.

Posteľ, hotel

Aké  druhy matracov sa v dnešnej dobe vyrábajú?
Druhy matracov podľa výrobného materiálu:
Studená pena – niekedy je označovaná ako HR pena,  z anglického názvu High Resilience (vysoko pružné). Materiál používaný na výrobu týchto  matracov disponuje dobrou elasticitou aj pri vyššej objemovej hustote, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Vďaka otvorenejšej bunkovej štruktúre je HR pena dokonale prevzdušnená a ľahšie odvádza teplo. Tieto matrace sú ideálne v kombinácii s lenivou penou, ktorá zabraňuje vzniku dekubitov (preležanín). Jej tvrdosť sa mení podľa teploty.  Pri kontakte s telom mäkne
Bio pena – matrace sú vyrobené zo sójového extraktu, ktorý má priaznivý vplyv na ľudský organizmus a tiež šetrí náš ekosystém. Sója je už po tisíc rokov cennou surovinou krajín Ďalekého východu pre svoj ​​pomerne vysoký podiel lecitínu. Lecitín zvyšuje intenzitu dýchania ľudskej kože, pretože ovplyvňuje jej pružnosť. Použitie prírodných surovín na výrobu matracov má unikátny vplyv na vlastnosti matracov. Ponúka výbornú elasticitu, znižuje riziko deformácie a zvyšuje pružnosť matraca.
Polyuretánové matrace (PUR pena) – jedná sa o matrace vyrobené z kvalitnej peny, ktorá sa vyznačuje dobrou pružnosťou, tvarovou stálosťou a nižšou cenou. Táto pena je kvalitnejšia a znesie vyššie zaťaženie. Matrace sú vyrábané buď z jednej alebo viacerých vrstiev PUR pien, ktoré sú zlisované do seba. Tieto matrace sa radia medzi tuhšie.
Pružinové matrace – stred jadra matraca je tvorený pružinovým drôtom s rôznou silou, zvyčajne  však 2,4 mm. Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené prídavnými perkami, vďaka ktorým je znemožnené ich uvoľnenie. Každé jadro matraca je opatrené roznášacou vrstvou impregnovaného vysoko gramážneho filcu, ktorý by mal zabrániť prestupu pružín. Pružinové matrace sú vďaka svojej konštrukcii veľmi vzdušné a majú najlepšiu vetrateľnosť. Navyše poskytujú skvelú oporu ležiacemu telu a udržujú tak chrbticu vo fyziologickom a prirodzenom stave. Možno ich uložiť na pevnú dosku, latkový,  alebo lamelový rošt. Položenie na polohovací rošt sa neodporúča
Taštičkové matrace –  jedná sa o luxusný matrac s jadrom z taštičkových pružín, ktoré svojou vynikajúcou elasticitou zabezpečujú ideálnu ortopedickú polohu chrbtice a kĺbov. Výhodou taštičkových matracov je väčší počet pružín a tým aj lepšie rozloženie váhy na matraci. Jadro matraca obsahuje cca 400ks jednotlivých pružín v samostatných taštičkách. Kvalitné  taštičkové matrace obsahujú až 1000ks pružiniek. Výborne kopírujú partie tela a majú vysokú elasticitu. Tieto matrace sú tiež veľmi vzdušné a dobre vysychajú
Profilované matrace – radia sa medzi tvrdšie matrace a svojím zložením nahrádzajú pružinové matrace. Ich vzdušnosť je zabezpečená priečnymi prieduchmi.

calunena-postel-klara-svetlosiva-moderny-drevo-textil

Latexové matrace – vyrábajú sa z prírodného, syntetického,  alebo kombináciou prírodného a syntetického latexového materiálu. Latex je zdravotne nezávadný a je odolný proti plesniam a baktériám. Tieto matrace sú veľmi pružné a mávajú odľahčujúce a prevzdušňovacie otvory. Skvele sa prispôsobí tvaru tela, nedochádza u nich k preležaniu a často sa kombinujú s purovým jadrom alebo kokosom. Možno ich položiť na všetky typy lamelových roštov. Na polohovateľných roštoch môžu byť umiestnené vtedy, ak neobsahujú kokosovú vrstvu.
Sendvičové matrace –  vyrábajú sa z niekoľkých druhov materiálových vrstiev, najčastejšie z kokosovej a latexovej hmoty. Spojenie týchto vrstiev prináša dobré prevzdušnenie matraca a zvyšuje jeho pevnosť. Stred tvorí vrstva drvenej polyuretánovej peny, ktorá zaisťuje celkové vystuženie matraca. Tieto matrace majú výborné ortopedické vlastnosti a sú skvelou voľbou,  ak hľadáte kvalitný produkt za rozumnú cenu.
Lamelová matrac –  je vhodný pre anatomicky správnu podporu chrbtice, pretože je tvorený systémom lamelových častí a pružného jadra. Matrac sa skladá z ortopedického lamelového roštu, pozdĺžnych pružiacich nosníkov a roznášacej vrstvy. Pri tomto  type matraca je možné nastaviť jeho maximálnu nosnosť.  Lamelový matrac je nutné položiť na latkový rošt, alebo na pevnú dosku.V prípade, že má matrac uvedené zóny, znamená to, že má v určitých častiach rozdielnu tvrdosť. Najčastejšie sa jedná o matrac s piatimi alebo siedmimi zónami. Tieto zóny kopírujú dôležité partie ľudského tela. Väčšinou bývajú v oblasti pod ramenami a pätami mäkšie, pod bedrami tvrdšie. Rozloženie zón na matraci je symetrické podľa stredu, preto je možné matrac otáčať. Mali by sme to  robiť pravidelne. Použitie zónových matracov u detí a osôb menšieho vzrastu je nevhodné,  pretože na jednotlivé zóny nedosiahnu a nepodporujú správne partie tela.
Ak je matrac vyrobený z niektorej z  vyššie uvedenej peny, udáva tuhosť a nosnosť matraca štvorčíslie charakterizujúce jej vlastnosti. Toto číslo by Vám mal každý výrobca/predajca na požiadanie  oznámiť. Na letáčikoch a v ponukách predajcov však toto číslo nenájdete, je nahradené slovným označením tuhosti (mäkká, stredná, tvrdá, extra tvrdá) a nosnosť matraca uvedenú v kg. V dnešnej dobe je  trend používať na jednotlivé vrstvy matraca rôzne druhy pien.Existujú aj matrace so štyrmi tvrdosťami. Požadovanú tuhosť si užívateľ zvolí obrátením ložnej plochy matraca alebo otočením „hlava – nohy“. Pri týchto  typoch matracov nie je možné aplikovať pravidlo zrkadlového tvorenia zón od stredu matraca.
Nosnosť matraca
Jedná sa o veľmi dôležitý parameter pri výbere matraca. Vždy si zistite, aká je maximálna nosnosť matraca. Vyberte si ten,  ktorý má vyššiu nosnosť ako vaša. Zaistíte si tak dlhodobú životnosť matraca.