Sústreďujú sa na mesto Bronte, pistácie rastú na ploche približne 3000 hektárov (7 400 akrov) na svahoch Etny, aktívnej sopky.
 
Hoci pistácie Bronte predstavujú len 1% celosvetovej produkcie plodín, sú ľahko najdrahšie.

pistácie
 
Často nazývaný "zelené zlato Sicílie", jeden kilogram (2,2 libry) semien, nevylúpané, zvyčajne stojí 15,50 eur (17,40 dolárov; £ 13,45). To je viac ako dvojnásobok ceny pistácií od dvoch najväčších svetových výrobcov – USA a Iránu.
 
Enrico Cimbali, prezident miestnej obchodnej organizácie Consorzio di Tutela, hovorí, že v definovanej oblasti Bronte je 230 oprávnených farmárov, ktorí majú denominazione di origine controllata (DOC, alebo kontrolované označenie pôvodu). Aficionados povedať, že môžu účtovať takúto prémiu, pretože ich semená chutia lepšie, a udržať ich jasnú zelenú farbu dlhšie.
 
Vzhľadom na lukratívny charakter plodiny však priťahuje v čase zberu – zlodejom pretrvávajúci problém.
 
Títo zločinci sa objavia v autách v noci, a pokúsia sa rozbehnúť čo najviac pistácií.
 
Pistáciové stromy produkujú plodiny len každý druhý rok, čo je na Sicílii v nepárnych rokoch, ako napríklad v roku 2019, pričom semená sa zbierajú v septembri.
 
ořechy

Späť v roku 2009 zlodeji ukradli 300kg pistácií v čase zberu (viac ako 4 600 eur za dnešné ceny), čo viedlo k tomu, že primátor mesta požiadal políciu, aby urobila viac na ochranu plodín.
 
To viedlo k tomu, že Carabinieri, talianska národná polícia, od roku 2011 zaviedla hliadky vrtuľníkov a postavila na zemi viac dôstojníkov.
 
„Čestní občania túto službu vítajú, pretože čas zberu je pre našu komunitu veľmi chúlostivým momentom,“ hovorí farmár Mario Prestianni.
 
"Jedného večera som zatváral bránu svojho majetku a Carabinieri ma zastavil, hlasne som sa spýtal, kto som, a čo som tam robil. Cítil som sa uľavene, že mám ich prítomnosť."
 
S pistáciovými semienkami v roku 2019, ktoré sa pomaly formujú po tom, ako sa stromy v marci kvitli, pán Prestianni a všetci ostatní dúfajú v väčšie množstvo plodín ako v roku 1 250 ton.
 

Pistácie, ktoré potrebujú policajnú ochranu
4 (80%)3