Pôvodne trestanecká kolónia, dnes vyspelý štát s rozvinutou infraštruktúrou, nevšednou flórou a faunou a zaujímavou históriou. Keď pri jeho panenských brehoch v 18. storočí pristál James Cook určite netušil čo sa stane z tohto kontinentu o pár storočí neskôr. Nazval ju Austráliou, ktorá vychádza z latinského: „neznáma južná zem“ (Terra Australia Incognito).

sydney

Austrália má najnižšiu koncentráciu obyvateľstva na kilometer štvorcový: iba 2 ľudia. Ak si pozriete mapu, určite pochopíte prečo. Vnútrozemie tvoria rozľahlé suché oblasti púštneho charakteru, ktorím sú dokonale prispôsobené iba živočíchy a vegetácia.

Žije tu napríklad až 60 rôznych druhov kengúr a 1500 druhov pavúkov.
Počuli ste niekedy o živých fosíliách? Queensland je domovom ryby „lungfish“ (bahník austrálsky) pochádzajúci z obdobia Triasu, najstaršieho mezozoika.
Austrálsky lýrochvost dokáže imitovať až 15 rôznych druhov zvukov zo svojho okolia. Vtáky žijúce blízko ľudských obydlí alebo miest dokonca aj sirénu policajného auta, zvuk píly, cvaknutie fotoaparátu či hudbu z počítačových hier.

Podnebie je veľmi rôznorodé v závislosti či sa nachádzate na pobreží alebo vo vnútrozemí. Platí jediná zásada: zalyžujete si v júni až auguste a Vianoce tu strávite na pláži v bikinách.

surf

Súčasná austrálska kuchyňa je multikultúrna s britskými, holandskými a ázijskými vplyvmi. Ak však už budete tráviť dovolenku v Austrálii skúste hľadať jedlo podľa kľúčového slova „bushtucker“. Takto je označované tradičné jedlo domorodých Aborigincov, ktoré sa v poslednom čase vracia do módy.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:

Veľká koralová bariéra – blízko severovýchodného pobrežia sa nachádzajú podmorské koralové útesy, ktoré vďaka klimatickým zmenám pomaly vymierajú
Uluru –ikonický symbol Austrálie, stolová hora z pieskovca ktorú nájdete vo vnútrozemí v národnom parku Uluru Kata – Tjuta
most v Sydney – tento most je známy vďaka ohňostroju, ktorým sa tradične začína Nový rok na zemeguli
pláž Bondi– najznámejšia pláž v Sydney aj v celej Austrálii, ročne ju navštívi niekoľko miliónov turistov a je obľúbená medzi surfermi