Odo dňa keď prišlo na svet je súčasťou vášho života. Trávite spolu dobré aj zlé chvíle. Myslíte si, že svoje dieťa dobre poznáte. Ale je to naozaj tak? To čo vám vaše dieťa povie je len nepatrná časť jeho života. O niektorých témach sa ťažko hovorí. Preto vám ostáva len sa pýtať. Sami musíte vedieť rozpoznať náladu vášho dieťaťa a či vám neklame.

chlapec

Všímajte si drobnosti

Aj malé drobnosti vám môžu napomôcť lepšie porozumieť vášmu dieťaťu. Môže ísť napríklad o hudbu ktorú počúva, veci ktorým sa rado venuje vo voľnom čase. Ak rado kreslí, všímajte si čo nakreslilo. Viem, že to nie je jednoduché ak máte aj iné povinnosti. Musíte sa však snažiť, kým nie je neskoro.

Okolie

Veľmi dôležité je okolie v ktorom sa pohybuje. To znamená spolužiaci, kamaráti ale aj jeho učitelia v škole. Toto všetko formuje osobnosť vášho dieťaťa. Skúste sa ho opýtať, kto je jeho/jej najlepším kamarátom. Prejavte záujem a pozorne počúvajte. Opýtajte sa aj na učiteľov. Ktorého má najradšej, aký predmet ho najviac baví.

Voľný čas

Snažte sa tráviť voľný čas spoločne. Môžete si zahrať nejakú spoločenskú hru alebo ísť len tak do prírody na prechádzku. Práve pri týchto aktivitách vám možno o sebe povie viac. Dieťa sa mnohokrát bojí zdôveriť lebo má strach, že ho napríklad potrestáte alebo budete nahnevaná. Je potrebné si vytvoriť dôveru aby vám mohlo povedať čokoľvek.

pejsek

Ak má nejaké voľno časové aktivity, skúste sa ho opýtať, či ho to baví. Veľa detí chodí na krúžky len preto aby potešili svojich rodičov. Opýtajte sa ho na to, či nemá nejaké problémy. To isté platí aj pri škole. Deti vedia byť aj veľmi zlé. Preto je potrebné vedieť, že mu nikto nijako neubližuje a že má zdravý sociálny život.
Ak sa naučíte zo svojim dieťaťom komunikovať budete ho aj dobre poznať. Vybudovať si ale tento vzťah nie je jednoduché a chvíľu to potrvá. Snažte sa mu dať ale najavo, že vám na ňom záleží.