Každý chce ušetriť. A dobre poznáme nervozitu pred blížiacim sa vyúčtovaním za energie. Nie je to iba voda ale aj elektrina a plyn čo nám nedá spávať. Vyúčtovanie za energie ako voda, plyn či elektrina máta nejedného občana. Do poslednej chvíle dúfame, že nám v ňom neobjaví nedoplatok. Pritom šetrenie energiami je také jednoduché. Veľmi veľa typov na šetrenie energií nám poskytujú portály zamerané na ekológiu alebo finančné poradenstvo. Dokonca aj samotný štát sa pridáva k osvete šetrenia energií. Výsledkom je nielen úspora energie ale aj zníženie finančných nákladov vynaložených na fungovanie domácnosti. A nemenej podstatným je zníženie negatívnych dopadov na životné prostredie.

Naozaj šetríme energiami?

Viete ako na tom ste?

Ak si nie ste istý ako je na tom vaša domácnosť, nebojte sa osloviť odborníkov. Tí nielen zistia v akom stave je nehnuteľnosť ale poradia aj ako znížiť zaťaženie domácnosti na spotrebu energií. Na tento účel – zisťovanie, posúdenie a informovanie – vydáva odborná firma po skončení úkonov energetický certifikát budov https://www.certifikaciabudovy.sk/energeticky-certifikat/. Tento dokument musíte vlastniť napríklad ak prenajímate nehnuteľnosť, čakáte na skolaudovanie novostavby alebo sa chystáte žiadať o hypotéku – viaceré banky už tento typ dokladu pri žiadosti chcú mať k nahliadnutiu.

šetrime našu peňaženku aj životné prostredie

Ako teda môžeme šetriť energie?

Vodu môžeme šetriť jednoduchým zachytávaním dažďovej vody. Tú máme potom poruke a nie je potrebné napríklad na zalievanie kvetín alebo hriadok v záhrade používať mestskú vodu. Nehovoriac o tom, že tá dažďová je pre rastliny oveľa vhodnejšia a podporuje ich rast. Zateplime svoje obydlie. Týmto krokom udržíme v lete horúci vzduch vonku. Nie je preto potrebný neustály chod klimatizácie. V zime zasa zabránime únikom tepla. Naše peniaze teda neletia komínom ale pekne- krásne ostávajú v domácnosti, rovnako ako teplo. Medzi ďalšie opatrenia na úsporu energií patria: osadenie fotovoltiky, veterná energia, zelená strecha, trativody či mnohé ďalšie opatrenia skupiny A. Tieto nájdeme na stránkach certifikaciabudovy.sk