Hádky, rozchody a udobrovanie, to všetko človek zažíva vo vzťahu s partnerom. Patria k normálnemu priebehu a dozrievaniu vzťahu dvoch ľudí, no otázkou zostáva, kam až to môže zájsť.Smútiaca žena.jpg
 
Čierny zoznam
Pokiaľ ste už v živote zažili rozchod, určite viete, čo všetko so sebou prináša a čím si musia obidvaja, ktorých sa to týka, prejsť. Nie je to najpríjemnejšia etapa v spolužití dvoch ľudí, hlavné však je, aby ho obe strany prijali ako fakt a dokázali sa s ním vyrovnať slušne a bez prílišných emocionálnych prejavov. Vedci prišli na jednu zaujímavosť, zistili totiž, že ženy po rozchode bývajú k svojim bývalým partnerom oveľa nemilosrdnejšie ako muži, ak by ho iniciovali oni. Dokonca si vytvárajú akého pomyselné „blacklisty“ so zoznamom všetkých bývalých.
 
Nechcú o nich ani počuť!
Známa veta, ktorá zaznieva vždy, keď sa blíži koniec vzťahu, znie: „zostaňme aspoň priatelia“. Ani jeden z dvojice tomu neverí, ale muži sa možno o priateľstvo aspoň pokúsia, ženy ho zavrhnú už hneď v zárodku, takže toto vyjadrenie je od nich čisté klamstvo. Bývalý totiž nikdy pre nich nebude ich budúci, dokonca ani ako kamarát.
 
Štúdia to jasne potvrdila
Na univerzite v Grazi prebehla štúdia pod vedením Ursuly Athenstaedt, ktorá si vzala na mušku 900 dospelých. Každý z nich mal práve prebiehajú aktuálny heterosexuálny vzťah trvajúci aspoň štyri mesiace a aj bývalého, s ktorým prežil takisto štyri mesiace. Štúdia zistila, že pozitívnejší postoj voči bývalým partnerkám zastávajú vo všeobecnosti muži. Je prekvapujúce, že o nich dokonca hovoria v dobrom, na druhej strane ženy po rozchode nenájdu na bývalom partnerovi jediné pozitívum.Partneri pri zábavnej činnosti.jpg
 
Z lásky nenávisť
Rozdiel medzi pohlaviami je vo vnímaní vzťahu. Kým muži ho berú ako momentálny stav, ženy v ňom vidia svoju budúcnosť, častokrát už plánujú spoločnú domácnosť, deti či dovolenky, a ak to náhodou nevyjde, zrúti sa im celý svet, čo v nich prebudí pocit, že muži sú čosi ako zločinci, pretože to všetko zavinili.

Vinný je vždy ten druhý
Z pohľadu žien je rozpad vzťahu vždy na tej druhej strane, naopak muži to veľmi neriešia. Tendencia obviňovania toho druhého potom navodzuje dojem, že žena je vždy iba obeť a jej partner sa dostáva do horšieho svetla ako to v skutočnosti naozaj je.