Bohužiaľ neplatí to len pre mladých ľudí v období tzv. puberty.  Akné, uhry alebo začervenaná pleť – všetky tieto nedokonalosti pleti zasahujú aj do života dospelých. Niektorí sa s nimi trápia roky, iní ich nikdy nezažili. Všetko záleží aj od typu pleti, s ktorou sa človek narodí, no môže to byť aj geneticky dané.

žena

Neškriabte sa
Je mimoriadne dôležité dodržiavať hygienu a dotýkať sa pleti výhradne s čistými rukami. Akékoľvek škriabanie treba zamedziť ! Pri kontakte nečistoty s epidermou dochádza totiž k zápale mazových žliaz nachádzajúcich sa na povrchu kože. Lepšie je pri sebe nosiť antibakteriálne utierky, ktoré sú dostupné už v každom obchode. S hygienou to ale nepreháňajte – ak budete používať príliš kozmetických prípravkov na čistenie pleti môže dôjsť k podráždeniu a zvýšenej činnosti mazových žliaz. Konečným výsledkom bude mastná lesknúca sa pleť, a to predsa nikto nechce.

oči

Životospráva
Životospráva je tiež dôležitým prostriedkom pre jemnú a dobre vyzerajúcu pleť. Musíte si teda dávať pozor na to, čo telu doprajete a naopak na to, čo mu odopriete. Odporúča sa, ako inak, zdravá strava kombinovaná príležitostným vyvíjaním pohybovej aktivity. Neznamená to, že si občas nemôžete dovoliť kúsok čokolády. Naučte sa stravovať v primeraných množstvách a vytvorte si vhodný režim. Môžete skúsiť aj detoxikačné kúry, ktorých je na internete neúrekom. Za najefektívnejšiu sa považuje obyčajná uhorka. Šalátovú uhorku treba len pokrájať na jemné kúsky a priložiť ich na umytú tvár. Výsledky sa čoskoro dostavia !

Antikoncepcia
Princíp hormonálnej antikoncepcie spočíva v tom, že zabráni dozretiu vajíčok a zahusťuje tiež hlien produkovaný krčkom maternice. Pri užívaní nielen zabráni tehotenstvu, ale aj nežiaducim aspektom ako sú mastné vlasy, nadmerné ochlpenie a akné. Má bohužiaľ aj nežiaduce účinky, medzi ktoré patrí napríklad zvýšenie hmotnosti.

péče

Nevytláčať !
Povedzme si to na rovinu, každý si už nejeden pupáčik vytlačil sám. Nikto nechce chodiť medzi ľudí s veľkým bielym kopčekom, ktorý pripomína aktívnu sopku. Je to bohužiaľ veľmi nehygienické a vytláčaním sa dočkáte len opakujúceho sa zapálenia. Navyše po zahojení vnesenej infekcie vám ostane na pamiatku jazva. Zverte radšej svoju pleť skúsenej kozmetičke.

Navštívte dermatológa
Zo všetkých rád je táto pravdepodobne najvhodnejšia. Ak je vaša pleť naozaj problematická, vyskúšali ste všetky možné prípravky, kúry, dokonca ste prešli aj bohatou zmenou životného štýlu, a váš stav sa nijako nezmenil, niečo nie je v poriadku. Potrebujete radu odborníka, ktorý vám na základe vyšetrení kože predpíše najvhodnejšiu liečbu.