Deti si žijú vo vlastnom svete a to platí aj pre internet. Je síce skvelé, aké možnosti nám prepojenie počítačov ponúka, no treba si uvedomiť, že ani najväčší počítačoví mágovia, napríklad Bill Gates, nenechá svoje deti len tak na sociálnych sieťach. Aké nebezpečenstvo si teda prinesiete spolu s internetovým pripojením?

pohled

  • Aj náučné programy a videá sú nebezpečné. Pozreli ste sa niekedy spolu so svojimi ratolesťami na obsah, ktorú tak hlcú? Je ťažké urobiť nejakú prevenciu, ak neviete presne o čo ide. Pozor by ste si mali dať aj na také stránky ako Youtube. Prečo? Aj na takejto platforme sa nachádzajú ľudia, ktorým ide o deti a nie v dobrom zmysle. Často sa takýto predátori spolu kontaktujú a sledujú videá, ktoré mnohý považujú za neprístupné.
  • Aký obsah je škodlivý? To, že vaše dieťa pozerá nejaké video s jej obľúbeným hrdinom z rozprávky, napríklad Spidermanom, neznamená, že obsah je vhodný pre dieťa. Bohužiaľ, veľa predátorov dáva na Youtube videá, ktoré síce vyzerajú detsky kvôli postavičkám, no často je ich obsah spojený s čudnými činnosťami. Či už ide o dvojzmyselné činnosti, narážky a násilie, ktoré je neraz páchané na detských hrdinoch, ktorí sa vo videu tiež objavia. V poslednom čase sa čoraz častejšie objavujú výzvy k vedeniu, aby podobné škodlivé nahrávky vymazali. Spoločnosť však nekoná tak, ako by si mnohý želali. Preto musíte mať oči na stopkách. Jednak kvôli škodlivému obsahu, ale aj kvôli dospelým ľuďom, ktorí sa snažia využiť vaše dieťa.

šťastné detí

  • Ako vedieť, čo už je príliš? Ľudia sú benevolentní, pretože majú málo času zamyslieť sa nad vecami, ktoré atakujú ich deti. Násilie, ktoré dennodenne vidíme na televíznych obrazovkách s nami už nič nerobí, no nečakajme, že to isté sa stane s našimi deťmi. Hlavne v predškolskom veku a cez prvý stupeň základnej školy sú deti veľmi citlivé. Ak sa vám samé nepriznajú s nočnými morami, vedzte, že na ne často trpia, práve vďaka tom, že sa chcú zahrať, no na internete ich ovalí spŕška nevhodného obsahu.