Spoločný účet, oddelené účty, to je dilema, ktorú rieši väčšina párov. Obe varianty majú svoje klady aj zápory. Neexistuje priamy návod, ako tento problém vyriešiť. Každé partnerstvo si vyžaduje individuálny prístup, to čo vyhovuje jedným, iní môžu považovať za katastrofu. Pokiaľ sa rozhodnete pre spoločný či oddelený účet, zhrnieme si pár bodov, ktoré by vám mohli pomôcť rozhodnúť sa správne.

investice

Spoločný účet

  • Má napriek prvému dojmu veľa výhod. Ak váš budúci alebo prebiehajúci spoločný život myslíte vážne, nemal by byť problém zdieľať okrem iného aj vaše peniaze. Budete mať prehľad o pohyboch na účte a ľahšie sa vám bude hospodáriť a prerozdeľovať financie na potrebné položky.
  • Ďalšou výhodou je aj upevnenie vašej dôvery medzi sebou. Ak dokážete urobiť kompromis a nemáte problém zdieľať čokoľvek, čo chcete kúpiť, jednak vám to posilní vzťah, možno pomôže aj čiastočne ušetriť, keďže povedzme si úprimne, tá kabelka alebo topánky hoci vyzerajú úžasne, naša druhá polovička nemusí zdieľať rovnaký názor.
  • Druhý bod nás plynule preniesol k tretiemu bodu, ktorý ukazuje hlavnú nevýhodu, ktorá vás skôr či neskôr dobehne, ak radi míňate. Často je kontrola druhého partnera obmedzujúcim elementom a nie každej povahe vyhovuje.

poradce

Oddelený účet

  • Hlavnou výhodou je samozrejme kontrola nad vašimi financiami. Pokiaľ máte určitú rezervu, ktorú môžete ľubovoľne minúť, tento variant bude tým pravým. Ak ste zvyknutý mať svoj život pod kontrolou a občas si môžete dovoliť potešiť sa nejakou maličkosťou alebo len nemáte potrebu sa deliť s partnerom o každú maličkosť, na iný spôsob života sa vám bude zvykať pravdepodobne ťažko.
  • Práve kvôli bodu jedna v tejto kategórií, vás môžu oddelené financie, ak vaša druhá polovička nezdieľa rovnaký názor, stáť aj stratu dôvery, dokonca vzťahu. Nie každý človek dokáže zniesť, že máte nejaké tajnosti alebo výdavky, o ktorých nemôže vedieť.

Akokoľvek sa rozhodnete, najdôležitejšie je, aby bola dohoda na oboch stranách.