Pustili ste alebo sa hodláte pustiť do bielkovinovej diéty? Ketónová diéta, ako je taktiež označovaná, je veľmi dobrým spôsobom na schudnutie no aj detoxikáciu organizmu, pomôže ľuďom s vysokým cholesterolom či inými zdravotnými problémami, ktoré súvisia s nadmerným množstvom tuku v organizme. Chcete sa o tejto diéte dozvedieť viac? Tak čítajte ďalej.

Žena v bielom tričku drží pohár s ružovou zmesou

Pôvod hľadajte v Spojených štátoch amerických

Prvým človekom, ktorý v podstate položil základy tejto diéty, je americký profesor z Harvardskej Univerzity, Blackburn. Už roky rokúce dozadu, konkrétne v roku 1973, spísal publikáciu s názvom bielkoviny šetriaci modifikovaný pôst (anglicky – Protein Sparing Modified Fast). Táto publikácie je do dnešného dňa považovaná za akési základy celej ketónovej diéty.

Žena si ružovým metrom meria obvod pásu

Na Slovensku nie je diéta až tak doma

Okrem Spojených štátov amerických, sa pomerne dosť rozsiahle testy a štúdie týkajúce sa bielkovinovej diéty, uskutočnili aj v Kanade a jedinou európskou krajinou, kde má diéta aké také základy, je Francúzsko. U nás na Slovensku ide o pomerne nový spôsob redukcie váhy a samozrejme, že ani žiadne výskumy alebo testy, u nás neboli prevádzané.

Žena si na štíhlom bruchu drží sedmokrásku

Ako to celé funguje

Dnes sa môžete stretnúť aj s tým, že ketónová diéta je popisovaná rôzne, mnohokrát nesprávne, no jej základné princípy fungujú na dostatočnom prísune kvalitných bielkovín, pri súčasnom obmedzení tukov a sacharidov. Takýto spôsob stravovanie vedie k navodeniu stavu ketózy v organizme, vďaka ktorému dochádza k redukcii váhy, no len z tukových zásob, pretože svaly sú pred úbytkom hmotnosti chránené. Ďalšími benefitmi tohto stavu v tele, je zlepšená nálada, ktorá bola zaznamenaná až u päťdesiatich percent zo všetkých testovaných osôb a čo je obrovskou výhodou, pocity hladu neboli zaznamenané skoro vôbec. Inak povedané, z testov a výskumov vyšlo to, že výsledky, teda redukcia váhy, je takmer zaručená, a navyše bez pocitu hladu či straty hmotnosti zo svalovej hmoty.