Hlavú máme nanešťastie alebo našťastie, iba jednu. Preto by sme k nej mali pristupovať s patričnou zodpovednosťou. Už ani jazda na bicykli bez prilby na hlave, sa môže razom zmeniť na život ohrozujúcu „zábavku“. No a diskusia o tom, či je nosenie prilby na motorke dôležité alebo nie, je už absolútne zbytočná. Ak ste i vy podľahli motocyklom, mali by ste tento chránič hlavy bezpodmienečne nosiť. Avšak pozor! Mali by ste si vedieť vybrať aj ten správny typ. Rozhoduje najmä to, na akej mašinke jazdíte a či už máte s jazdením nejaké skúsenosti.

Dvaja chlapci idúci na motorkách po ceste.jpg

Nebudeme sa venovať konkrétnym značkám, ale jednotlivým typom prílb. Ak jazdíte na malom „drobcovi“, teda na malom motocykli či skútri, v podstate vám postačí aj otvorená prilba. Samozrejme, že musí mať ochranné plexisklo. Ak by vám do oka vletel čo i len kamienok, a to i pri rýchlosti okolo tridsať kilometrov za hodinu, verte, že nejde o nič príjemné.

Mnohí začínajúci motocyklisti nechcú do prilby investovať príliš veľa. Toto rozhodnutie odôvodňujú tým, že s jazdením len začínajú, nebudú chodiť rýchlo a motorka im poslúži len na presúvanie sa po meste. V skutočnosti by ste sa však na to mali pozerať z úplne opačnej strany. Ak s jazdením začínate, potrebujete svoje telo a najmä hlavu, chrániť dvojnásobne.

Prilba odložená na stojacej motorke.jpg

Druhým typom prílb, ktorý môžeme označiť za najviac využívaný, sú vyklápacie prilby. Ešte do nedávna prevládal názor, že ide o najhlučnejšie prilby, aké môžete používať. Výrobcovia si však v posledných rokoch dali na tejto dosť podstatnej nedokonalosti, naozaj záležať. Preto vyklápacie prilby dnes už naozaj nepatria k tým hlučným. Záleží to samozrejme od konkrétneho výrobcu a značky.
Vyklápaciu prilbu by ste mali používať vtedy, ak jazdíte na čomkoľvek väčšom, ako je spomínaný skúter či malý motocykel. Avšak ani na týchto dvoch „vozidlách“, nemôžete vyklápačkou nič pokaziť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup