Slovenská republika je typická svojou rôznorodosťou a pestrou variabilitou svojej prírody. Od nížin a riek až po vysoké skalnaté vrchy Vysokých Tatier. Napriek tomu návštevníci týchto našich krás sú prevažne zložení zo zahraničných turistov a slovenských návštevníkov nájdeme pomenej. Prečo tomu tak je?

tatry

Chudobní Slováci

Ako jeden z veľmi častých argumentov, prečo Slováci nenavštevujú svoju prírodu je tvrdenie, že nemáme na to čas ani peniaze. Môže to byť pravda, ale nemusí. Všetko je len otázka priorít a pokiaľ si nájdeme čas a peniaze na návštevu zahraničných exotických krajín, pravdepodobne musíme hľadať problém niekde inde. Možno sme už tak znechutení z našej krajiny a ľudí, ktorí tu bývajú, že si nevieme predstaviť stráviť ešte aj dovolenku so svojimi rodákmi. Možno nám už všetko domáce znie príliš všedne na to, aby sme vynaložili aktivitu na výpravu do slovenských hôr.

Čo je pod nosom, to sa nepočíta…

Toto už znie trochu reálnejšie a pravdepodobnejšie. Pretože naozaj, človek si častokrát neváži to, čo má priamo pod nos. Tak sa stáva, že ľudia, ktorí žijú pod Tatrami, do týchto hôr ani nevkročia. Alebo tiež je častým javom, že ľudia, žijúci pri niektorom horskom lyžiarskom stredisku ani nevedia lyžovať. A chodia sa učiť lyžovať do rakúskych Álp.

krajina

Takto to byť nemusí!

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí v živote nenavštívili slovenské hory a slovenskú prírodu, myslím, že je pravý čas túto vec napraviť. Veď nikto nehovorí, že nemôžete ísť na vytúženú dovolenku do zahraničných exotických trópov. Ale poznať vlastnú krajinu je predsa základná vec každé domáce obyvateľa. Na celozávodnú letnú dovolenku si stále môžete vyraziť niekam k moru. Ale počas roka sa dá nájsť veľmi veľa príležitostí, ako stráviť svoj voľný čas vonku v domácej prírode. To by sme sa ale museli zdvihnúť zo svojho pohodlia obývačky a to sa nám veru často nechce…