Pri pohľade na http://slovnik.azet.sk/pravopis/%3Fq%3Dstupe%25C5%2588%2BCelzia sklo nás napadnú slová ako jemnosť, či krehkosť. Áno je to tak. Tento materiál na nás jednoducho pôsobí tak, že s ním treba zaobchádzať opatrne. Vo väčšine prípadov je to naozaj tak. To ale neplatí pri špeciálnom bezpečnostnom skle.
rozbité sklo

Tvrdené teplom

O bezpečnostnom skle ste už určite počuli. Možno si však neviete predstaviť ako tento systém vlastne funguje. Pri jeho výrobe sa používa špeciálny postup, takzvané kalenie. Z tohto dôvodu sa takéto sklá niekedy nazývajú ak kalené. Ide o tepelnú úpravu, pri ktorej sa klasické sklo pôsobením tepla spevní. Sklo sa najprv ohreje na teplotu okolo šesťsto stupňov Celzia. Následne sa prudko ochladí pomocou vzduchu, avšak iba na povrchu. Pri tomto procese sa zmení vnútorné napätie materiálu, ktorý následne získava svoje super schopnosti. Takéto sklo je teda omnoho pevnejšie a odolnejšie.

S bezpečnostným kaleným sklom sa môžete stretnúť aj pod názvom ESG.

Má mnoho využití

Kalené bezpečnostné sklo sa používa vo viacerých sférach priemyslu. Stretnete sa s ním napríklad v autách, ale taktiež pri sklenených dverách. Práve preto môžu byť pokojne použité aj ako vchodové, a to bez toho, aby ste sa museli obávať o bezpečnosť svojho bytu, či domu.

Sklenené dvere sú vyrábané výlučne z kaleného skla. To je samozrejme oproti tomu klasickému o niečo drahšie. ak teda narazíte na podozrivo lacný tovar, nezabudnite sa opýtať na certifikát. Inak by ste mohli poriadne prerobiť.
zámecký pokoj

Rozbiť sa predsa len dá

Bezpečnostné sklo je síce oproti tomu klasickému nepomerne pevnejšie, rozbiť sa však samozrejme dá. Jeho odolnosť spôsobuje najmä to, že je pevnejšie v ohyboch, v preklade to znamená, že je odolnejšie proti nárazu. Pri náraze sa ohýba. Žiadny materiál samozrejme však nemôže byť stopercentný. Aj takéto sklo môžete rozbiť, avšak iba pri veľkej námahe. Jeho výhodou je aj to, že sa pri rozbitá doslova rozpadne na márne kúsky. Preto nespôsobí také zranenie a škody, ako klasické sklo.