Viacerých vlastníkov áut, ktorí sa o svoj voz takisto poctivo starajú a záleží im na každom detaile už museli riešiť otázku, či uprednostnia plechové disky alebo tie hliníkové (alu).

Alu disky, hliníkové disky, široký výber hliníkových diskov

  • Medzi týmito voľbami sú totiž značné rozdiely a to nielen finančné.

Prečo sa teda mnohí vlastníci áut rozhodli investovať do tých drahších, čiže hliníkových alu diskov a značiek ako dezent, borbet či ronal?
Cenanie je všetko a už sme mali možnosť stokrát sa o tom presvedčiť. Výhodná cena plechových diskov určite zaujme a poteší, pričom sa určite dajú tiež spoľahlivo použiť. Ale v súčasnosti, kedy sa do povedomia dostávajú disky hliníkové a ukazujú vo viacerých aspektoch svoje nadradenejšie stránky, je možno lepšie investovať priamo do nich. Predovšetkým v prípade, ak vlastníte dizajnovo novší automobil a chcete jeho vizuálnu stránku ešte viac obohatiť.
Vizuálna stránka však určite nie je jediný detail, ktorý nás zaujíma. Dôležité sú jazdné vlastnosti. V prospech hliníkových diskov vraví ich nižšia hmotnosť, ktorá má za následok vyššiu životnosť závesných súčiastok a naopak nižšiu spotrebu pohonných látok. Takisto rýchly rozbeh či prudkejšie zabrzdenie je s týmto ľahším materiálom značne jednoduchšie.

BMW koleso, hliníkový disk

K pomerne podstatným a hlavne oceniteľným vlastnostiam sa aj v prípade diskov radí jednoduchá starostlivosť a zároveň dlhšia životnosť. Plechové disky predstavujú starosti s koróziou, takisto napríklad používanie kefy. Naopak alu disky stačí prakticky len umyť a pod ich vzhľad sa nepodpíše ani obávaná korózia. Výhodou je tiež fakt, že nezachytávajú veľa nečistôt a určite vás poteší konštatovanie, že nemusíte riešiť žiadne pravidelné opravy. Poškodenie hrozí akurát pri náraze do obrubníka, no ak sa tejto situácii vyvarujeme, hliníkové disky dokážu vydržať skutočne dlhší čas, rovnako ako si zachovávajú svoju nezastaranú vizuálnu formu.