Sedavý spôsob života je pre naše telo vysloveným peklom. Trpí hlavne naša chrbtica, ale taktiež kĺby, cievy, svaly a dokonca aj tráviace ústrojenstvo. Pokiaľ máte prácu, pri ktorej nemáte inú možnosť, ako stráviť na svojom zadku polovicu dňa, mali by ste si to vynahradiť každodennou dávkou pohybu. V inom prípade si koledujete o vážne problémy.

klaun


Skrátené svaly a bolesť

Ak svoju chrbticu držíte v jednej polohe, svaly medzi jednotlivými stavcami sa vám začnú časom skracovať.To je hlavným dôvodom bolestí. Netrpia však iba svaly na chrbtici, ale taktiež na ostatných častiach tela. Ak teda veľa sedíte, mali by ste sa pokúsiť aspoň raz za hodinu vstať a popreťahovať celé telo. Nemusíte behať desať minút. Postačí aj obyčajný predklon, záklon a pretrasenie nôh a rúk. Tieto úkony môžete praktizovať bez problémov aj v práci. môže sa vám to zdať málo, ale vaše telo to ocení.

Zozbierajte zvyšky energie a rozhýbte svoje telo

Mnoho ľudí po práci sedí aj doma. Ak ste unavení a ledva zvládnete navariť večeru, predstava večerného behu, alebo návštevy posilňovne, sa vám môže zdať scestná. Ak sa chcete hýbať, v skutočnosti nemusíte opustiť svoj byt. Jednoduché cviky na precvičenie chrbtice, môžete pokojne vykonávať aj na gauči, či na hneď vedľa neho. Väčšina z nich nie je vôbec fyzicky náročná, pretože podstatou, je uvoľnenie a prekrvenie svalstva, nie zlepšenie fyzickej kondície.
Dobrou alternatívou je napríklad stacionárny bicykel, alebo bežiaci pás v obývačke. Pri pozeraní obľúbeného filmu, či televízneho programu, môžete zároveň trošku športovať. Táto alternatíva je vhodná pre tých, ktorým po práci ostáva nejaká ta energia navyše.

šaty

Využite voľné dni

Na pohyb, by ste mali využiť hlavne víkendy, či iné voľné dni. Ak neobľubujete žiadny šport, verte že postačí aj obyčajná, o čosi dlhšia prechádzka. Dobrou alternatívou je napríklad tanec. Pri ňom doslova rozprúdite krv v žilách. Nemusíte začať chodiť na kurz salsy. Postačí i súkromná diskotéka vo vašej obývacej izbe.