K chytrej inteligentnej či smart domácnosti možno pripojiť systémy, ktoré sú ovládané elektronicky. K čomu je to dobré? Cieľom a dôvodom je zaistiť maximálne pohodlie pre užívateľa, ale hlavne úspora energie. Systém totiž vyhodnocuje spotrebu a následne znižuje prevádzkové náklady na minimum.
Na inteligentný dom možno pripojiť rôzne technológie: osvetlenie, žalúzie, zabezpečovací systém, vykurovanie, chladenie, ohrev, rekuperáciu, vzduchotechniku, multimédiá aj meranie spotreby elektriny. Záleží, čomu dávame prednosť a ako veľmi chceme či môžeme investovať.

technologie

Strihané na mieru
Požiadavky a nároky užívateľov sa veľmi rôznia, rovnako ako výsledná cena. Inteligentná domácnosť ale nemusí stáť milióny. Zákazníci s menším rozpočtom preferujú hlavne ovládanie žalúzií a riadenie kúrenia. Snahou chytrej domácnosti je všetko zjednodušiť. Dôraz sa kladie na užívateľský komfort, jednoduché a intuitívne ovládanie.

smarthome

Osvetlenie
Inštaláciu chytrého osvetlenia možno realizovať špeciálnymi žiarovkami napojenými na wifi sieť. Zhasínať a rozsvecovať možno diaľkovo, niektoré žiarovky okrem svietenia v rôznej dobe ponúkajú aj zaujímavé farby, intenzitu svietenia a vedia interiér dokonca prevoňať.

Vykurovanie a ohrievanie vody
Kotol alebo tepelné čerpadlo sa dá tiež diaľkovo ovládať, ale je možné vykonať aj základné nastavenia a nechať všetko na automatike. Napríklad sa pre každú miestnosť navolí optimálna teplota v požadovanom čase, pretože systém sa o udržiavanie zadanej hodnoty postará sám. Navyše pracuje tak, aby náklady na vykurovanie boli čo najmenšie. Je možné nastaviť aj vypnutie kúrenia v momente, kedy je v miestnosti otvorené okno.
K dispozícii sú aj chytré bojlery. Na základe získaných dát o spotrebe teplej vody dokážu znateľne znížiť spotrebu energie.

Merače a zásuvky
Šetrné hospodárenie s energiami je pre chytrú domácnosť zásadné. Prehľad, ako na tom ste máte vďaka meračom, pretože uvádzajú aktuálnu spotrebu a výdavky. Jednoduché meranie zaistí i zásuvky.
Chytrú zásuvku môžete ovládať cez internet, zapínať alebo vypínať spotrebiče, niektoré zásuvky dokonca vedia aj merať spotrebu elektriny.

ilustrace

Zabezpečenie domu
Bezpečnostný systém funguje dômyselne. Alarm s chytrými zámkami a mobilným telefónom. Chytré zámky tak pracujú aj bez kľúčov, odomykať či zamykať možno cez mobil. Kľúč tak zostáva len ako záloha pre prípad porúch či výpadku napájania.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup