K chytrej inteligentnej či smart domácnosti možno pripojiť systémy, ktoré sú ovládané elektronicky. K čomu je to dobré? Cieľom a dôvodom je zaistiť maximálne pohodlie pre užívateľa, ale hlavne úspora energie. Systém totiž vyhodnocuje spotrebu a následne znižuje prevádzkové náklady na minimum.
Na inteligentný dom možno pripojiť rôzne technológie: osvetlenie, žalúzie, zabezpečovací systém, vykurovanie, chladenie, ohrev, rekuperáciu, vzduchotechniku, multimédiá aj meranie spotreby elektriny. Záleží, čomu dávame prednosť a ako veľmi chceme či môžeme investovať.

technologie

Strihané na mieru
Požiadavky a nároky užívateľov sa veľmi rôznia, rovnako ako výsledná cena. Inteligentná domácnosť ale nemusí stáť milióny. Zákazníci s menším rozpočtom preferujú hlavne ovládanie žalúzií a riadenie kúrenia. Snahou chytrej domácnosti je všetko zjednodušiť. Dôraz sa kladie na užívateľský komfort, jednoduché a intuitívne ovládanie.

smarthome

Osvetlenie
Inštaláciu chytrého osvetlenia možno realizovať špeciálnymi žiarovkami napojenými na wifi sieť. Zhasínať a rozsvecovať možno diaľkovo, niektoré žiarovky okrem svietenia v rôznej dobe ponúkajú aj zaujímavé farby, intenzitu svietenia a vedia interiér dokonca prevoňať.

Vykurovanie a ohrievanie vody
Kotol alebo tepelné čerpadlo sa dá tiež diaľkovo ovládať, ale je možné vykonať aj základné nastavenia a nechať všetko na automatike. Napríklad sa pre každú miestnosť navolí optimálna teplota v požadovanom čase, pretože systém sa o udržiavanie zadanej hodnoty postará sám. Navyše pracuje tak, aby náklady na vykurovanie boli čo najmenšie. Je možné nastaviť aj vypnutie kúrenia v momente, kedy je v miestnosti otvorené okno.
K dispozícii sú aj chytré bojlery. Na základe získaných dát o spotrebe teplej vody dokážu znateľne znížiť spotrebu energie.

Merače a zásuvky
Šetrné hospodárenie s energiami je pre chytrú domácnosť zásadné. Prehľad, ako na tom ste máte vďaka meračom, pretože uvádzajú aktuálnu spotrebu a výdavky. Jednoduché meranie zaistí i zásuvky.
Chytrú zásuvku môžete ovládať cez internet, zapínať alebo vypínať spotrebiče, niektoré zásuvky dokonca vedia aj merať spotrebu elektriny.

ilustrace

Zabezpečenie domu
Bezpečnostný systém funguje dômyselne. Alarm s chytrými zámkami a mobilným telefónom. Chytré zámky tak pracujú aj bez kľúčov, odomykať či zamykať možno cez mobil. Kľúč tak zostáva len ako záloha pre prípad porúch či výpadku napájania.