Skleroterapia, teda jeden zo spôsobov odstránenia kŕčových žíl, je ešte aj dnes, kedy poznáme aj mnohé iné spôsoby, veľmi populárnou metódou. Ja som mala na výber dve možnosti, a to laser a sklerotizáciu. Keďže laser u nás ešte nemá veľmi dlhú históriu, zvolila som si druhú možnosť. Nemám problém s novými vecami, no predsa len, metóda, s ktorou majú naši doktori väčšie skúsenosti, sa mi zdala bezpečnejšia.
K samotnej sklerotizácii vám asi nepoviem nič nové. Prídete do ordinácie a do žíl vám postupne napichajú látku, ktorá ich uzavrie. Určite to nie je ten najpríjemnejší zážitok, aký som mala možnosť v živote zažiť, no na druhej strane to nie je ani nič katastrofálne.Mužské a ženské nohy v rifliach a teniskách.jpg

Zaujímavejšou témou je však podľa mňa to, čo príde po tomto zákroku. Lekárka, ktorá mi žily ošetrovala, mi odporučila niekoľkodňový relax, nosenie kompresných pančúch a po uplynutí týždňa natieranie nôh krémom na kŕčové žily. Toto všetko som dodržiavala, no keďže po pár dňoch prišli nepríjemné bolesti, odbehla som sa poradiť so svojou cievnou lekárkou. Tá m dala niekoľko rád, ktoré naozaj pomohli. Ja vám ich teraz posuniem. Pamätajte však na to, že tieto veci fungujú veľmi individuálne. Ak by ste teda pociťovali niečo neobvyklé, choďte sa radšej poradiť s lekárom.
Žena v čiernom body a s holými nohami pózuje.jpg

  • Pomôže chladenie nôh. Pozor, nepoužívajte príliš studené obklady. Najlepšia je teplota vecí, ktoré vyberiete z chladničky, nie z mrazničky.
  • Seďte čo najčastejšie so zdvihnutými nohami. Mali by byť nad úrovňou srdca.
  • Pite čo najviac tekutín. Tie totiž prirodzene riedia krv, a to je pre vás veľmi dôležité.
  • Vyhnite sa pitiu alkoholu. Jedno pivo vám neuškodí, no tvrdý alkohol naozaj vylúčte zo svojho zoznamu nápojov.
  • Snažte sa aspoň dvakrát denne chodiť po dobu dvadsiatich minút. S pohybom to však nepreháňajte. Aspoň také dva týždne po zákroku si neplánujte žiadne extrémne náročné pohybové aktivity, pri ktorých zaťažujete prevažne nohy.