Hipoterapia, slovo pochádzajúce z gréčtiny a v doslovnom preklade znamená „terapia koňom“. Je to terapeutické a rehabilitačná metóda, ktorej hlavným aspektom je kôň. Tento koncept sa začal používať najprv v Nemecku v 60. rokoch a trvalo len 20 rokov kým sa táto metóda stala celosvetovo uznávanou terapeutickou formou. V dnešnej dobe sa táto liečba využíva hlavne pri rozvoji zmyslovej a motorickej sústavy, a považuje sa za veľmi zábavný a motivačných spôsobov spôsob cvičenia, pretože.

kůň

Aké benefity vlastne hipoterapia má ? Prekvapivo ich je veľmi veľa, štúdia ukázali, že pohyb koňa je veľmi podobný tomu ľudskému. Tým, ktorí nevedia chodiť alebo majú s chôdzou problémy, pomáha hipoterapia s cvičením svalov panvy a trupu. Taktiež vďaka váhe jazdca, nie je potrebné zaťažovať klientove nohy a precvičujú sa mu svaly, ktoré pri sedení vozíku nepoužíva.

Cez tempo, rytmus a pravidelnosť chodu koňa, má jeho pohyb pozitívne účinky na nervovosvalovú sústavu. Jazdenie na koni je založené na akcii a reakcii, to znemená, že na každý pohyb koňa, telo potrebuje vyvinúť určitú reakciu. V podstate to znamená, že ak kôň spraví za 35 minút 3000 krokov, tak jeho jazdec, ktorý musí udržiavať rovnováhu, spraví tiež 3000 pohybov trupom. Čiže 3000 konských krokov sa rovná 3000 pohybom klienta a teda 3000 nervových reakcií. Preto je hipoterapia veľmi náročná, ale aj fyzicky a psychicky prospešná. Samotný kontakt so zvieraťom je veľmi ukľudňujúci.

koně

Hipoterapia nie je striktne určená len jednému typu ľudí, môže ju využívať hocikto, už aj u 2 ročných detí sa hipoterapia používa ako podporná liečba. Pred samotným začatím hipoterapie, by ste sa však mali opýtať svojho doktora, či je pre vás táto liečba vhodná – hlavne pri poškodeniach chrbtice.
Isto sa pýtate či je to bezpečné ? Samozrejme je tu pár rizík ale terapeuti sú certifikovaný a dieťa má na sebe skoro vždy bezpečnostne prvky (prilba, chránič chrbtice). Kone, ktoré vykonávajú hipoterapiu majú veľmi kľudný charakter a sú vždy pod dohľadom terapeuta.